Anasayfa / Gezi Konulu Yazılar / Avanos'ta Küçük Bir Gezi

Avanos'ta Küçük Bir Gezi

  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 352.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 35.

Avanos Kapadokya bölgesindeki en önemli sanat ve turizm merkezlerinden birisidir. Kızılırmak kıyısına kurulmuş olan Avanos Kapadokya gezinizin en keyif alacağınız noktalarından birisi olacaktır. Avanos'un tarihi, kuruluşu, coğrafi konumu vesair ile ilgili internette birçok bilgi olabildiğince mevcut. Ben aynı şeyleri tekrar etmek yerine Avanos'un bugünü ile ilgili bilgiler vermeye karar verdim. Bu niyetle bir bayram sabahı güneş doğarken elime fotoğraf makinemi aldım ve küçük bir Avanos turu attım. Dinlediğim müziğin etkisi mi, erken saatlerin gizemi mi yoksa Avanos'un baş döndüren güzelliğinden midir bilmem bu en çok zevk aldığım Avanos gezilerimden birisi oldu. İsterseniz siz de bana katılın ve bu güzel turda bana eşlik edin.

Küçük gezime işte bu noktadan başladım. Burası Avanos'un iki yakasını biribirine bağlayan üç köprüden biri olan taş köprünün girişi. Normalde bu köprüden geçerek Avanos'un merkezine geçiliyor ama şimdilik ben köprünün yanındaki yoldan aşağı ineceğim ve ırmak boyundaki yürüyüş yolundan asma köprüye doğru turuma başlayacağım.

Köprünün hemen yanından yürüyüş yoluna indiğimde bu ağaçlar içindeki güzel yol ile karşılaşıyorum. Bu yol beni ırmak kenarının yemyeşil ortamı ve güzel manzarası eşliğinde asma köprüye kadar götürecek. Aslında burası çok uzun bir yol değil ama güzel manzara nedeniyle sık sık fotoğraf çekeceğim için normalden biraz uzun sürecek.

Irmağın karşı yakası Avanos'un Orta mahalle olarak adlandırılan mahallesi. Orta mahalle Avanos'un en eski mahallelerinden biri olduğu için eski evler genellikle buradadır. Fotoğrafın tam ortasındaki konak meşhur Hacı Nuri Bey konağıdır. Bu konak eşsiz mimarisi ve dekorasyonu nedeniyle bazı dizi ve film çekimlerinde kullanılmış ancak şu anda bir eğitim kurumu tarafından eğitim amaçlı kullanılıyor. Yine de meraklı iseniz içini de gezebilmeniz mümkün. Sağ tarafta Atatürk panosunun olduğu tepe Bayram tepesi olarak adlandırılıyor. Bu tepe Avanos'a en hakim noktalardan birisi ve enfes bir manzarası var. Hem Avanos'un hem de uzaktan Zelve manzarasının birleşimi orada biraz oturmanıza neden olacak. Bayram tepesine Hacı Nuri Bey konağının solundan yukarı doğru uzanan yoldan yürüyerek çıkabilmeniz mümkün.

Biraz ilerleyip sola doğru baktığınızda Taş köprü'yü göreceksiniz. Günümüz şartlarına göre dar bir köprü olsa da Avanos'un can damarı olan bu köprünün ayakları tarihi eser olduğu için fazla restorasyona izin verilmiyor. Söylenene göre bu ayaklar Avanos'lu ustalar tarafından Avanos taşından yapılmış. Üstü birçok bakımdan geçmiş ama ayaklar hiç bozulmamış. Köprünün sonundaki bina otel olarak yapılmış ancak şu an öğrenci yurdu olarak kullanılıyor.

Aynı noktadan sağa doğru baktığımızda ise Avanos Camisini ve Caminin hemen sonundan diğer kıyıya doğru uzanan asma köprüyü görüyoruz. Cami'nin bulunduğu mahalleye de Yukarı mahalle denir. Avanos'un merkezi sayılabilecek bu mahalle belediye, valilik gibi kamu binalarının ve çeşitli alışveriş yerlerinin bulunduğu mahalledir.

Gezimize Orta mahalledeki eski yapıları izleyerek devam ediyoruz. Bu noktada çok eskiden yerleşim yeri olarak kullanılmış çeşitli mağaralar mevcut. Buradan biraz harabe gibi görünseler de hızla restore ediliyorlar. Buradaki evlerin çoğu eski Avanos evleri. Bazı evler orjinal mimarisi korunarak butik otel tarzında yeniden değerlendirilerek kullanılıyor. Yazının devamında bu tepenin üzerinden çektiğim çeşitli fotoğraflar görebileceksiniz.

Yürüyüş yolu tamamen böyle doğal güzellikler ile çevrili. Avanos'ta yaşayanları güzel havalarda buralarda oturup Kızılırmak manzarasını seyrederken görebilirsiniz. Avanos'ta yaşayanların bile hala bu güzelliğe doyamamış olması çok normal olsa gerek.

Artık asma köprüye iyice yaklaştık. Yürüyüş yolundan devam ettiğimizde asma köprüye çıkan bir merdiven göreceğiz. Avanos halkı tarafından tahta köprü olarak da adlandırılan asma köprü Avanos'un en ilginç özelliklerinden birisidir. Çelik halatlarla taşındığı ve yerle çok az temasının olması nedeniyle üzerinden geçerken hafifçe sallanır. Bilmeyenler için ilk başta ürkütücü olsa da biraz alıştıktan sonra keyif vericidir.

Köprüden geçmeye çalışırken sabahın erken saatleri olması nedeniyle önümü bir köpek kesti ama niyetimin kötü olmadığını anlayınca kibarca yol verdi. Avanos insanları gibi orada yaşayan tüm canlılarıyla birlikte nazik ve misafirperver :)

Köprüden sola doğru baktığımızda çarşı içine doğru uzanan diğer yürüyüş yolunu görüyoruz. Bu yürüyüş yolunun hemen yanında sıralanmış taşlar ırmakta yaşayan ördeklerin yumurtlamaları için hazırlanmış alanlar. İlginç ama ırmağın Avanos içinde kalan bölümünde birçok ördek yaşıyor. Özellikle yürüyüşe çıkan Avanos'lular yanlarına ördekler için ekmek almayı unutmuyorlar çünkü hepsi ekmeğe bayılıyor...

Sağ tarafta yani Cami önünde kalan bölümde ise karşı yürüyüş yolunun devamı ve yorulanlar için konulmuş banklar göze çarpıyor. Özellikle güzel havalarda bu banklarda yer bulabilmek pek mümkün değil ama ben erken saatte gelmiş olmanın avantajı ile biraz keyif yapabilirim.

Banklara geldiğimi gören ördekler hemen yiyecek vardır umuduyla oturduğum tarafa doğru gelerek bana bu güzel kareleri çekme fırsatı verdiler. Tabiiki ben onları unutmadım ama yine de onları beslemeden önce biraz daha fotoğraf çekmek istedim.

İnsanların henüz uyuduğu saatlerde tüm canlılar olabildiğince Avanos'un keyfini sürüyorlar. Heryerde değişik hayvanlarla karşılaşmam o kadar hoşuma gitti ki oradan oraya hepsinin peşinden koşturarak fotoğraf çektim. Onlar da beni üzmeyip hiç kaçmadan güzel güzel pozlar verdiler.

Bir an yukarıdan kendilerine Kapadokya ziyafeti çekmek isteyen maceraperest Kapadokya gezginlerinin balonlarla gökyüzüne doğru havalanmaya başladıklarını farkettim. Yukarıdan izlemek kadar aşağıdan da balonları izlemek çok zevkli.

Köprüden geçip düz yürüdüğümüzde Yukarı mahalle merkezine doğru gidiyoruz. Eczane, süpermarket, restoran, belediye, hediyelik eşya satıcıları gibi yerlerin çoğunluğu bu mahallede. Burası normalde gün içinde oldukça hareketlidir. Güneş daha yeni doğduğu için ben de bu sakinliğin tadını bir güzel çıkardım. Her yer pırıl pırıl ve bakımlı. Özellike Cami'nin etrafındaki ve köprü girişindeki bahçe göz alıcı.

Yoldan düz devam ederek meydana kadar yürüyoruz. Eğer hediyelik eşya veya eviniz için dekoratif amaçlı el sanatı eserleri satın almak isterseniz meydanın çevresinde birçok yer var. Ben yıllardır her gelişimde ufak da olsa birşeyler alırım. Özellikle eşim her gelişimizde mutlaka değişik ve enteresan birşeyler bulmayı başarır.

Meşhur testi yapan çanak ustası heykeli bu meydanda bulunuyor. Heykel eski bir usta tarafından yapılmış. Kaidesi Avanos taşından, kaidenin üzerindeki ve etrafını çevreleyen figürler ise testi yapımında kullanılan Avanos çamurundan. Üstte testi yapan bir usta figürü bulunuyor. Bu figür o kadar ünlü ki ilginç bulanlar için daha küçük modelleri hediyelik eşya satan dükkanlarda bulunuyor. Aynı şey allta duran halı dokuyan kadınlar figürü için de geçerli. Bu heykelde Avanos'un en önemli gelir kaynaklarından olan çanak yapımı ve halıcılık konu edilmiş. Hala turizm amaçlı testi ve halı yapımı devam ediyor. Belki halı artık daha çok dışardan geliyor ama testi ve seramik ürünleri yoğun olarak burada üretiliyor.

Heykelin bulunduğu noktadan sola dönüp tekrar taş köprüye doğru yürüyüşüme devam ediyorum. Heykelin bulunduğu meydanda daha çok olsa da bu yol boyunca da çeşitli dükkanlar var. Karnınız acıktıysa yol üzerinde çiğ börekçi Afitap'a uğrayıp güzel bir Kızılırmak manzarası, çay, börek  üçlemesi yapabilirsiniz.

Orta mahalleye geldiğimizde Hacı Nuri Bey Konağı bütün güzelliği ile bizi karşılıyor. Hemen solunda Sofa Hotel ve Bizim Ev Restoran bulunuyor. Sofa Hotel eski birçok Avanos evi birleştirilerek oluşturulmuş, çok ilginç bir dektorasyonu ve mimarisi olan biryer. Sağ tarafında ise Evranos adında bir restoran var. Burası kaya içine oyulmuş enteresan bir yer. Geceleri Türk Gecesi eşliğinde yemek ve eğlence ortamı var. Özellikle kalabalık gidenler için öneririm. Yine burada da işlik adı verilen birçok çanak atölyesi bulunuyor.

Sola dönerek taş köprüye geçiyor ve başladığım noktaya geri geliyorum. Taş köprünün üzerinden Avanos böyle görünüyor. Sağ taraf yürüyüşe başladığımız, sol taraf ise asma köprüden sonra yürüyerek geldiğimiz yol. Tam karşı da belli belirsiz asma köprü görünüyor.

Bu da taş köprüden geçerken solumuza düşen manzara. Uzaktaki otel inşaatları biraz görüntüyü bozsa da yine de ırmağın içine salınan söğütlerin görütüsü muhteşem. Kapadokya bölgesi volkanik yapısı nedeniyle çorak bir görüntüye sahiptir ama Kızılırmak'ın Avanosa doğal güzellik anlamında önemli fayda sağladığı da bir gerçek.

Köprüden çektiğim bu fotoğrafta hem yukarı mahalledeki Cami'yi hem de orta mahalledeki Hacı Nuri Bey konağını birarada görmek mümkün. Gezim bu noktada sona erdi. Turun sonunda bir de eski Avanos Evlerinin bulunduğu tepenin üzerine çıkıp o noktadan bir fotoğraf çektim.

Bu fotoğrafı da aynı günün gecesi yine taş köprü üzerinden geçtim. Uykuya dalmış ördeklerin görüntüsü görülmeye değerdi.

Aslında Avanos ile ilgili yazılabileceklerin ve gösterilebileceklerin çok az bir kısmını aktarabildim. Zaten amacım da şöyle bir genel fikir verebilmekti. Aslında bu kadar sanatla iç içe olan bir ilçede hiçbirşey sadece doğal güzelliklerle kalmaz. Diğer yazılarımda Avanos'un ve Kapadokya'nın bambaşka güzelliklerini keşfetmeye devam edeceğiz.

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

biz 15 gün önce nevşehire tatile geldik ve avanos'ta kaldık gerçekten mükemmel bir yer imiş 16-17 gün önce bu siteden herşeyi araştırdım şimdi ise yorumum ürgüp,göreme,derinkuyu,ıhlara,avanos,uçhisar vs. her yer cok güzel hele o peri bacaları farklı bir şey.
burdaki fotoğraflar biraz eski çünkü ırmağın etrafı ışıklarla dolu icinde kazlar var cok mekan var etrafında. hele o sokakları tamamen tertemiz tabi diğer gittiğim yerlerde öyle idi.tek üzüldüğüm sey gittiğimiz yerlerde kiliselerin icine dısına hep bir şeyler yazılmış.tarihi doğal güzelliklere yapılan bu saygısızlık üzdü beni.bu siteden yaptığım arastırmalara tavsiyelere dikkat ederek mükemmel bir tatil yaptım ve hic pisman olmadım cok teşekkür ederim.(siteye girenlere tavsiyem güzel bir tatil yapmak istiyosanız araştırmanızı bu siteden yapın ve tavsiyelere kulak verin :))

Sarıyıldız kullanıcısının resmi

Sitenizdeki çalışmalarınızdan dolayı kutlarım... bölgeyi tanıma fırsatı yakaldım sayenizde... Ancak benim gibi dışarıdan gelecek insanlara gezi güzergahı ile nereden başlayıp nereye gidegecini basit tarif ederseniz sevirim.. esenlkler dilerim..

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Avanosu bozmuşlar.Heryerde kapan var.Uyarı levha hiç bir şey yok.Lastikcilere gün doğuyor.Dikkat edin köprüyü geçerken direk sola sapmayın Avanos Belediye Başkanı Dr. Mustafa Körükçü sağolsun sayesinde soluğu lastikcide alırlısınız.Lastikcininde kahvehanedeki yarım kalan kahvesini bitirmesini bekleyip Avanos kapanından biran önce çıkmayı hayal edersiniz.

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

yanlız sıralama yapmamışsınız. gezeceğimiz yerleri sıralama yaparsak daha iyi olmazmı.

AYNUR kullanıcısının resmi

BU YILKİ TATİLİMDE KAPADOKYA GEZİMDE AVANOS U DA GEZEN BİRİ OLARAK SÜPER BİR HAVAYA VE TABİATA SAHİP BİR YER KIZILIRMAK ÜZERİNDEKİ O ÖRDEKLER BAŞKA BİR HAVA KATIYOR HERKESİN GÖRMESİNİ İSTE RİM İLK FIRSATTA TEKRAR GÖRMEYE GİDECEĞİM AVANOSLULARA SELAMLAR

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

sayenizde tum avanos'u tanıdım saolun

YAKUP BAYRAK kullanıcısının resmi

DADAŞLAR DİYARI ERZURUMDAN AVANOS A KUCAKDOLUSU SEVGİLER. AVANOS ÇOK GÜZEL 2007 VE 2009 YILLARI ARASINDA AVANOSTA YAŞAMAKTAN VE AVANOSU VE AVANOSLULARI TANIMAKTAN ÇOK MUTLU OLDUM NASİP OLURSA GEZMEK VE YENİDEN GÖRMEK İSTERİM. SELAM VE DUA İLE MERKEZ YENİ CAMİİ ESKİ DİN GÖREVLİLERİNDEN YAKUP BAYRAK.

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Tüm kapadokyayı nerdeyse gezmiş oldum sayenizde;))

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
  • Bu bölümden ekleyeceğiniz adreslere rel="nofollow" ibaresi eklenecektir.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi