Anasayfa / KapadokyaWeb Blog

KapadokyaWeb Blog


Kapadokya'da Alışveriş

Kapadokya'ya geldiniz. Dönüşte eşe dosta küçük hediyeler almak gerek. Hatta baktıkça bu müthiş geziyi hatırlatabilecek dekoratif birşeyler alınsa hiçte fena olmaz. Peki Kapadokya'dan neler alabilirsiniz? Seramik, Şarap, Halı seçenekler içinde en başta geliyor. Ama bunların dışında da birçok değişik şey bulabilmek mümkün. Bölgedeki en popüler alışveriş alternatiflerini detaylıca incelediğimiz bu yazı nereden ne tür alışveriş yapabileceğinizle ilgili size bir fikir verecektir.

Bir Günlük Kapadokya Gezisi

Kapadokya her dini bayramda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da yine yoğun talep görüyor. İyiden iyiye kış mevsiminin kendine göstermeye başladığı şu günlerde Kapadokya gezisi bahar aylarına kadar son bir gezi fırsatı olabilir. Aldığım e-posta mesajlarına bakılırsa birçok ziyaretçimiz Kapadokya'nın bir günde gezilip gezilemeyeceğini ve gezilirse nasıl gezebileceğini soruyor. Bu aslında Kapadokya'lı olduğumu bilen herkesin sık sorduğu bir soru.

Bayramda Kapadokya Hava Durumu Nasıl Olacak?

Ramazan Bayram'ına az bir süre kaldı. Bölgeden aldığımız bilgilere göre oteller büyük oranda dolu. Eğer Bayram tatilinizi Kapadokyada geçirmeyi düşünüyorsanız hem otel hem de ulaşım için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ediyorum.

Bayramda hava durumunu inceledim. Bayram boyunca hava bulutlu ve parçalı bulutlu olarak tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı da gündüz 25 derece dolaylarında olacak.

Peri Bacaları

Peri Bacaları Kapadokya bölgesinde bulunan doğal yapılara verilen isimdir. Peri bacaları Kapadokya çevresinde bulunan yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsuların ve rüzgarın aşındırması ile şekillenmişlerdir. Peri Bacalarının nasıl oluştuğu hakkında detaylı bilgi almak için Peri Bacaları 'nın Oluşumu başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya Çiçek Açtı

Kapadokya bölgesine yaptığım Nisan ziyaretinde henüz Kapadokya'ya gelmemiş veya rezervasyon yaptırıp gün sayan kişiler için biraz kışkırtıcı fotoğraflar çekmek istedim. Meğer başkalarını kışkırtmak niyetimin altında kendimi kışkırtmak da varmış. Henüz iki ay önce bembeyaz karlar altında çektiğim peribacaları, kocaman sarı papatya tarlalarının arasında muhteşem görünüyordu.

Kapadokya'nın Gizemli Tarihi

Kapadokya'ya gelen hemen herkesin aklına ilk gelen soru Kapadokya'daki evleri, kiliseleri, yeraltı şehirlerini kimlerin yaptığı olur. Kapadokya bölgesinde önemli bir Hıristiyan kültürünün geliştiği doğrudur ama Kapadokya kültünün kökenleri Hıristiyanlıktan binlerce yıl öncesine gider. Kapadokyada turizm amaçlı geziye açılmış olan yerlerin büyük bölümü kiliselerdir ve bu yerler hıristiyanlık tarihine ait net izler taşır. » Devamını oku

Kapadokya Uyanıyor (mu) ?

Bahar mevsimi ile birlikte doğa canlanmaya, ülkemizin turizm bölgeleri hayat bulmaya başladı. Ben de memleketimin bahar havasını solumak için sabırsızlanmaya başladım. Birkaç gündür "Acaba Kapadokya da bir hareketlenme var mı" düşüncesiyle internetin altını üstüne getirdim ama ne İngilizce ne de Türkçe zaten aylar öncesinde olan bilgilerden daha fazlasını bulamadım. Elin Amerikalısı mayo çekimleri yapmasa ya da bizim dede Kapadokya gezisine çıkmasa internette Kapadokya haberi neredeyse hiç çıkmayacak. » Devamını oku

Karlar Altında Kapadokya

Kapadokya 'ya bu gidişimde İnşallah kar yağar da kar fotoğrafları çekerim diye umut ederek gitmiştim. Kapadokya karlar altında muhteşemdir. Peribacaları inanılmaz bir güzelliğe bürünür. Bu güzelliğe şahit olma umuduyla iki gün bekledim. Üçüncü gün muhteşem bir kar yağmaya başladı. Saatlerce evimizin balkonunda oturup karın yağışını seyrettim. Belki de yıllardır böyle kar yağdığını görmemiştim. Hava o kadar yumuşaktı ki yağan karın sabaha eriyeceğinden endişe etmedim değil.

Testi Kebabı

Kapadokya bölgesinin en meşhur yemeği yöresel bir lezzet olan testi kebabıdır. Geleneksel testi kebabı Avanos testisi içine et konulup tandırda pişirilerek yapılır. Gerek lezzeti gerekse farklı sunumu ile bölgenin testi kebabı yiyebileceğiniz en iyi yerlerinden biri olan Bizim Ev Restaurant' ı ziyaret ederek testi kebabı yapımı ile ilgili detaylı bilgiler ve tüyolar aldım.

Tarihi eserlere neden zarar veriliyor?

Hadi zamanında düşünememişiz ve tarihi eserleri tahrip etmişiz. Buna diyecek lafım yok ama bu kadar bilinçlendiğimiz ve modern bir ülke haline geldiğimiz halde bu tahribatın sürmesine bir anlam veremiyorum. Asker olduklarını düşündüğüm için başlarına bir iş gelmesin diye fotoğraf yayınlayıp olayı fazla deşifre etmeyeceğim ama dört gün önce bölgedeki kiliselerden birine girdiğimde gördüğüm manzara korkunçtu. Halbuki bir ay önceki gelişimde burada böyle birşey yoktu. Yazık, günah. Bu kiliselerin bazılarının yapıldığı tarihlerde Hıristiyanlık son hak dindi. » Devamını oku