Anasayfa / Gezi Konulu Yazılar / Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi

  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 352.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 35.

Uçhisar Kalesi Kapadokya'nın zirvesi, en güzel manzaraya sahip noktasıdır. Bin yıldan fazla süre boyunca hatta 1950'li yıllara kadar insanlar kale içine oyulmuş odalarda yaşamış. Bölgeye çok hakim bir noktada bulunduğu için stratejik açıdan önemi büyük. Kalenin tünellerle bölgenin değişik noktalarına bağlandığı da söylenir ama bu tünellerle ilgili henüz herhangi bir ize rastlanmamış. Bölgedeki birçok vadinin yanısıra Peribacaları'nın oluşmasında büyük öneme sahip Hasan ve Erciyes dağlarının heybetli manzarasının izlenebildiği bir yer olması nedeniyle özellikle gün batımının yaklaştığı saatlerde ziyaretçi akınına uğrar.

Kalenin bulunduğu Uçhisar kasabası da Uçhisar kalesinin eteklerinden itibaren kalenin etrafında kurulmuş. Kalenin etrafındaki manzaraya hakim noktalarda lüks butik oteller bulunuyor. Genellikle tümü harabe haline gelmiş eski evlerin restore edilmesiyle hayata geçiriliyor. Yukarıdaki fotoğrafı daha önceki bir zamanda güvercinlik vadisi tarafından çekmiştim. Bu yazımda asıl amacım kalenin içinin görünümü göstermek olduğu için gün batımına yakın bir zamanda Erdem'le birlikte kaleyi ziyaret ettik. Kale girişinde ücret alınıyor ve kalenin işletmesi Belediye'ye ait olduğu için Müze Kart'da geçerli değil ama kapıda ödenen 3 YTL'ye kesinlikle değiyor.

Kaleye girişte böyle bir alandan geçiliyor. Aslında kalenin iç kısımlarında birçok tünel ve oda var ama geziye açık değil. Buradan geçtikten sonra dış bölümden merdivenlerle kalenin zirvesine kadar çıkabiliyorsunuz.

Merdivenleri yavaş yavaş tırmandıkça vadilerin olağanüstü görüntüsü kendini göstermeye başlıyor. Günbatımı sırasında güneşin yaydığı gözalıcı renklerle boyanan vadilerin müthiş bir manzarası oluyor ama şansımıza bugün hava bulutlu.

Kalenin geziye açık bölümü güzel yapılmış. Zirveye kadar merdivenler var ve hiç bir noktada atlayıp zıplamak gerekmiyor. Aslında yukarı kadar bayağı bir basamak çıkıyorsunuz bu hiç yorucu değil. Müthiş manzara nedeniyle sürekli durakladığınız ve bütün dikkatinizi bu güzelliğe verdiğiniz için bunun hiç farkına varmıyorsunuz.

Uçhisar Kasabası'nın görüntüsü yukarıdan böyle. Eskiden kale içlerinde ve eteklerinde yaşayanlar erozyon etkisiyle kalede yıkıntılar oluşması nedeniyle sonradan kalenin güneyinde bulunan bu düzlük alana taşınmışlar. Uçhisar Kaleye yakınlığı, bölgenin en güzel vadilerinin bulunması ve çevrede birçok lüks butik otel yapılması nedeniyle özellikle zengin turistler tarafından tercih önemli bir turizm merkezi.

Zirveye yaklaştıkça manzara daha da güzelleşiyor. Özellikle Avanos, Göreme ve Ortahisar'ı bütün güzelliğiyle seyredebilmek mümkün. Aralık ayında olmamız nedeniyle kale fazla kalabalık değil ama görebildiğimiz kadarıyla aşağıda kaleye gelmeye hazırlanan gruplar var.

Aslında çok enteresan ama kalenin tam zirve noktasında bizans döneminden kalma mezarlar var. Mezarlardan bir tanesinin iki katlı ve lahit bölümü olması nedeniyle buraya önemi kişilerin gömülmüş olabileceğini düşünüyoruz. Tabiiki buralarda arkeolojik çalışmalar yapıldığı için mezarlar boşaltılmış ve içlerinde bulunan eserler müzelerde sergilenmek üzere götürülmüş.

Artık hava hızla kararıyor. Göreme'yi gecenin mavi rengine bürünmüş ve ışıklarla süslenmiş şekilde bir süre daha seyrediyoruz. Müze görevlisi peşimizden yanımıza kadar gelip artık kalenin kapandığını ve terketmemiz gerektiğini söylüyor. Keşke bir yarım saat daha kalıp biraz daha gece manzarası çekebilseydik ama yapılabilecek birşey yok. Kaleye çıkan merdivenlerde gece aydınlatması olmadığı için hava kararır kararmaz kale geziye kapatılıyor.

hazal  kullanıcısının resmi

size teşekkür ederim sizin sayenizde yarın ki kapadokya gezimize bilgi topladım çok güzel şeyler anlatmışsınız tekrar teşekkürler :D

köylü kullanıcısının resmi

ii valla olum

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Benzersiz bir şey eşi benzeri yok.BEKLE BENİ UÇHİSAR

tuğçe kullanıcısının resmi

bekle bizi kapadokya biz geliyoruz zaa.d.d

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
  • Bu bölümden ekleyeceğiniz adreslere rel="nofollow" ibaresi eklenecektir.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi